08 Dec 2022

(Kern)energiediscussie met Johan Albrecht

0 Comment

Op woensdag 7 december mocht denktank Libera! de gekende professor Johan Albrecht – onder meer als energie-expert verbonden aan de Universiteit Gent en het Itinera Institute – ontvangen voor een lezing over de energieperikelen in België. Aanleiding was zijn nieuwe boek “Klimaatneutraal in 2050”.

Professor Albrecht gaf een goed gestoffeerde presentatie over de feiten achter de berichtgeving. Hij stond stil bij de geschiedenis van de Europese energiemarkt, bij de éénmaking en de risico’s van de pan-Europese interconnectiviteit waardoor lokale schokken (enkel Duitsland en Oostblok-landen waren in se afhankelijk van Rusland) de hele Europese energiemarkt kunnen verstoren, en bij de decennialange historisch lage energieprijzen die overheden en bedrijven in slaap gewiegd hebben.

Ook de voor- en nadelen van de privatisering van onze energiebevoorrading, de eventuele verlenging van de levensduur van de kerncentrales, het chronische gebrek aan politieke daadkracht en langetermijnvisie, de perfide rol van Engie en de verschillen tussen Amerika en Europa passeerden de revue, net als de geologische realiteit van piek-olie en piek-gas, waarbij ook zonder de plotse aanvoer-disruptie door het conflict in de Oekraïene de gas- en olieprijzen de komende jaren fors gestegen zouden zijn.

Tijdens de Q&A konden de geïnteresseerde aanwezigen op het einde ook nog vrij al hun vragen stellen en al hun frustraties ventileren over de energieproblematiek in België, wat ook ruim gebeurde, zodat iedereen achteraf met meer kennis over dit toch wel bijzonder complexe thema weer huiswaarts kon keren. De conclusie van de avond was wel niet rooskleurig: energie is een dermate mismeesterd beleidsdomein dat ons beredderen het enige is wat we voorlopig kunnen doen.

[top]